Jak rozpoznać, czy AirPods 3rd Gen są oryginalne?
Wstępna weryfikacja
Systemy od iOS 16 w górę przy próbie parowania podrobionych AirPods z urządzeniem potrafią to wykryć
i poinformować o tym użytkownika. Warto więc przy zakupie słuchawek z drugiej ręki wziąć ze sobą urządzenie
i sprawdzić to.
UWAGA! Lepsze „podróbki” potrafią połączyć się bez
wspomnianego komunikatu.
Pudełko
Rozpocznij sprawdzanie od analizy opakowania, etykiet oraz grafiki na nim. To potrafi sporo powiedzieć o oryginalności.
- Zdjęcie słuchawek powinno być wyraźne i ostre.
W nieoryginalnych słuchawkach zwykle kolory grafiki są matowe, ciemne, wyblakłe. Widoczna jest oszczędność na druku. Ponadto grafika na pudełku powinna być „wypukła” i wyczuwalna pod palcem. - Zwróć szczególną uwagę na font (czcionkę).
- Sprawdź, czy etykiety są naklejone równo i na jednakowej wysokości.
- W oryginalnych słuchawkach zawsze występują dwie oddzielne etykiety, nie jedna cała.
- Ważna jest również obecność odstępów między etykietami.
- Istnieją dwie wersje słuchawek AirPods (3. generacji) – „Lightning Charging Case” oraz „MagSafe Charging Case”. Różnią się one funkcjonalnością ładowania.
- Data produkcji (np. 06/2022) na etykiecie zawsze będzie inna.
Spód pudełka
Jeśli są to „nowe, nierozpakowane” AirPods 3, zwróć uwagę na listki (tzw. pull tab’y) na spodniej części pudełka. Nowe i nierozpakowane nie posiadają folii! Mają jedynie dwa „pull tab’y” do pociągnięcia.
- Sprawdź, czy kółko w którym znajduje się biała strzałka jest koloru jaskrawo-zielonego. W podrobionych słuchawkach zwykle jest to ciemna lub blada zieleń.
- Ważnym jest także zwrócenie uwagi na to, czy nie występuje mocny odstęp między wieczkiem a całym pudełkiem.
- W oryginalnych słuchawkach na spodniej części pudełka, gdzie znajduje się grafika etui ładującego wraz z słuchawkami lampka na etui powinna się świecić na zielono.
W nieoryginalnych zwykle ta lampka nie świeci się, lub jest bardzo przytłumiona.
Oznaczenia
Zwróć znaczącą uwagę na oznaczenia na słuchawkach, etui ładującym oraz w jego wnętrzu oraz ich wygląd i czcionkę. Po tym najszybciej ocenisz oryginalność słuchawek.
- Wewnątrz etui ładującego, w klapce w lewej części powinny znajdować się: oznakowanie CE, oraz symbol przekreślonego kosza
- Wewnątrz etui ładującego, w klapce w prawej części powinny znajdować się pozostałe oznakowania i certyfikaty wymagane przez prawo,
a także numer modelu i numer seryjny zgodny z tym z opakowania. - Na tylnej części etui ładującego powinien znajdować się napis „Designed by Apple in California Assembled in China”.
W niektórych egzemplarzach „China” może być zamienne z „Vietnam”, z racji tego, że słuchawki są produkowane w dwóch różnych fabrykach. - Na samej słuchawce powinien znajdować się napis „Apple”, numer modelu słuchawki (różny dla lewej
i prawej), napis „China” lub „Vietnam”, a także numer seryjny słuchawki
i oznakowanie CE oraz symbol przekreślonego kosza.
Numery seryjne
- Sprawdź, czy numery seryjne z pudełka zgadzają się z tymi w środku etui ładującego i w ustawieniach iPhone po połączeniu ich.
- Jeśli sprzedający posiada dowód zakupu do słuchawek to sprawdź, czy numer seryjny zgadza się ze stanem faktycznym.
- Jeśli na dowodzie zakupu nie widnieje numer seryjny to sprawdź, czy data zakupu z faktury/paragonu pokrywa się z informacjami o gwarancji na stronie Apple pod tym linkiem.
- Możesz także zadzwonić na Infolinię Apple, aby konsultant sprawdził w wewnętrznym systemie jaka widnieje data zakupu.
- Pamiętaj – to, że AirPods mają prawdziwy numer seryjny i według strony Apple posiadają gwarancję nie oznacza, że są oryginalne!
Parowanie
Nieoryginalne słuchawki zakupione jako zafoliowane w momencie próby parowania wyświetlą komunikat „Nie Twoje AirPods” podczas gdy oryginalne wyświetlają nazwę urządzenia i animację a następnie proces konfiguracji.
Numer modelu
Po połączeniu się ze słuchawkami wejdź w Ustawienia -> Bluetoothi kliknij niebieską ikonkę z literką „i” w kółku przy podłączonych słuchawkach. Sprawdź wyświetlany numer modelu. Często zdarza się, że przy nieoryginalnych słuchawkach wyświetlany jest numer A3000 lub inny, który nie istnieje. Pełną listę modeli oryginalnych słuchawek znajdziesz na stronie Apple.
Wersja systemu
W tej samej sekcji ustawień możesz sprawdzić wersję systemu słuchawek. Aktualizacje na słuchawki AirPods instalują się automatycznie w momencie łączenia ich z urządzeniem i nie można ich wymusić ani wstrzymać, więc słuchawki są zawsze aktualne. Nieoryginalne słuchawki nie aktualizują się i nigdy nie mają najnowszej wersji systemu. Jeśli chcesz wiedzieć jaka jest aktualnie najnowsza wersja systemu, w tym celu odwiedź stronę Apple.
Numer seryjny słuchawki
Pozostając w ustawieniach słuchawek możesz również sprawdzić numer seryjny danej słuchawki. Lewa i prawa mają osobne numery seryjne, niezależne od numeru seryjnego etui ładującego. Aby sprawdzić Serial Number słuchawki należy kliknąć palcem w napis „Numer seryjny”.
W nieoryginalnych słuchawkach lewa oraz prawa mogą mieć zamiast realnego numeru seryjnego ciąg tych samych znaków i pojedynczych następujących po sobie, tak jak na zdjęciu poglądowym.
Find My
Spróbuj sparować słuchawki ze swoim iPhone.
Jeśli połączą się z dopiskiem „Find My” w nazwie urządzenia może to oznaczać, że słuchawki są kradzione lub po prostu mogą nadal należeć do ich poprzedniego właściciela – wtedy należy poprosić o rozłączenie pary w ustawieniach iPhone’a i „zapomnienie” ich z aplikacji Znajdź (ang. Find My).
Po tym procesie należy wykonać twardy reset słuchawek. Instrukcję jak to wykonać znajdziesz w tym linku. Jeśli słuchawki nie mają w nazwie „Find My” przejdź do kolejnego kroku.
Find My (c.d.)
Po sparowaniu słuchawek z telefonem przejdź do aplikacji Znajdź (ang. Find My). Jeśli na liście urządzeń nie widzisz zesparowanych słuchawek oznacza to, że mogą być one nieoryginalne.
Dźwięk
Przetestuj słuchawki pod kątem działania, najlepiej w aplikacji Spotify lub Apple Music.
Sprawdź, jak grają (głośność, czy dźwięk nie jest przytłumiony lub płaski) i czy nie przerywają podczas odtwarzania muzyki.
Tryb przestrzenny
Sprawdź, czy jest i czy działa funkcja Spatial Audio (tryb przestrzenny / Dolby Atmos). W nieoryginalnych słuchawkach brakuje tej funkcji lub nie działa ona poprawnie (lub wcale).
Waga
Jeśli masz taką możliwość, porównaj wagę kupowanych słuchawek (etui ładującego ze słuchawkami w środku) do tego samego modelu, co do których masz pewność że są oryginalne. Nieoryginalne słuchawki są odczuwalnie lżejsze od oryginalnych.
Test magnetyczny
Jeśli przyłożysz oryginalne słuchawki „głośniczkami” do siebie, odczujesz że magnes w nich odpycha je. Nieoryginalne nie reagują na ten test.
Nadal masz problem z weryfikacją oryginalności słuchawek?
Skontaktuj się z nami poprzez formularz kontaktowy.